Halluks Valgus Dereceleri

halluks valgus hastaligi

halluks valgus hastaligi

Halluks valgus, ayak başparmağı kemiklerinde oluşan bir deformasyondur. Bu durumda, başparmak diğer ayak parmaklarına doğru eğilir ve ayak kemikleri arasındaki açı artar. Halluks valgus dereceleri ayrıca, başparmağın tabanında çıkıntı veya çıkıntı oluşabilir.

1.Derece: Başparmak hafif bir şekilde eğilir, ancak ayakta durma ve yürüme sırasında herhangi bir rahatsızlık hissedilmez.
2.Derece: Başparmak daha belirgin bir şekilde eğilir ve ayakta durma ve yürüme sırasında hafif bir rahatsızlık hissedilir.
3.Derece: Başparmak belirgin bir şekilde eğilir ve ayakta durma ve yürüme sırasında ciddi ağrı ve rahatsızlık hissedilir. Başparmak kemikleri arasındaki açı artar.
4.Derece: Başparmak çok belirgin bir şekilde eğilir, ayakta durma ve yürüme sırasında ciddi ağrı hissedilir. Ayakkabı giymek zordur ve ayak bileği ve diz eklemleri de etkilenebilir. Başparmak kemikleri arasındaki açı artar.

Halluks valgus, özellikle kadınlarda sık görülür ve genellikle dar ayakkabılar giyildiğinde ağrıya ve rahatsızlığa neden olur. Ayakkabı değiştirme, ağrı kesiciler, egzersiz ve fizik tedavi gibi konservatif tedaviler genellikle başlangıç ​​aşamasında etkilidir. Ancak ilerleyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Halluks Valgus Dereceleri Tedavisi

halluks valgus dereceleri

Tedavisi, halluks valgus dereceleri, semptomların şiddetine ve hastanın yaşına göre değişebilir. İlk basamak tedavi yöntemleri arasında ağrı ve iltihaplanma azaltmak için ayakkabı değişiklikleri, özel ayakkabı iç tabanlıkları, ayağı saran bandajlar, egzersiz ve fizyoterapi gibi konservatif yöntemler yer alır. Eğer konservatif tedavi yöntemleri yeterli gelmiyorsa, cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi yöntemler arasında:

Chevron osteotomi: Başparmak kemikleri üzerinde bir kesik yapılır ve kemikler özel aletler kullanılarak doğru hizaya getirilir.

Akin osteotomi: Kemiklerinin kesiği, Chevron osteotomisine göre daha yukarıda yapılır ve kemiklerin daha doğru hizalanması sağlanır.

Basamaklu osteotomi: Bu yöntemde, birden fazla kesik yapılır ve kemikler birbirine yakın hizalanır.

Lapidus prosedürü: Ayak bileği kemiği ile ilk metatarsal kemikleri arasında birleşme sağlanır ve doğru hizalanması için ayak bileğinde bir kesik yapılır.

 

Halluks Valgus Tedavi Sonrası

Halluks valgus dereceleri, hastaya uygulanan tedaviye ve ameliyata bağlı olarak değişebilir. Tedavi ameliyat gerektirmiyorsa, kişi genellikle evde dinlenerek ve ayaklarını yüksek tutarak iyileşme sürecini tamamlar. Tedavi sonrası ayak bölgesindeki şişliklerin ve ağrının azalması birkaç hafta sürebilir.

İşlem sonrası dönemde ise kişinin dinlenmesi ve ayağına yük bindirmemesi gerekir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün içinde yürüme zor olabilir ve bu nedenle genellikle bir yürüteç veya koltuk değneği kullanımı önerilir. Ameliyat sonrası fizyoterapi, ayak bileği ve parmak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kişinin normal aktivitelerine geri dönmesine yardımcı olabilir.

Hastaların genellikle düzenli kontrolleri yapılır ve doktorun önerilerine uygun şekilde rehabilitasyon programını tamamlamaları önerilir. Kişinin ayakkabı seçimine dikkat etmesi ve ayağının rahatlığına önem vermesi de önemlidir. Halluks Valgus dereceleri, tedavi süreci hakkında detaylı bilgi almak için ekibimize ulaşabilirsiniz.

Comments are closed

telefon
whatsapp